Wydarzenia poprzednich lat

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2021
      6 stycznia 2021 w Uroczystość Objawienia Pańskiego uczestniczyliśmy wraz z Parafią św. Klemensa i Matki Bożej Różańcowej w Orszaku Trzech Króli, który z racji panującej pandemii miał inną niż zazwyczaj formę. Zamiast tradycyjnego przemarszu ulicami naszego miasta, w tym roku, Orszak Trzech Króli, miał formę indywidualnego (rodzinnego) pielgrzymowania do trzech naszych lędzińskich kościołów. W każdym z nich, na pielgrzymów. oczekiwał jeden spośród Trzech Króli. Pomimo trudnych warunków pogodowych, wielu naszych Parafian zdobyło „Trzy Korony” nawiedzając wszystkich Trzech Króli. Domowemu Kościołowi Ruchu Światło – Życie dziękujemy za organizację tegorocznego Orszaku Trzech Króli.
 
BUDOWNICZOWIE STAJENKI – BOŻE NARODZENIE 2020
      Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego kościoła do Świąt Bożego Narodzenia…
 
ORSZAK TRZECH KRÓLI 2020
      W dniu 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, po raz pierwszy w historii parafii pw. św. Anny, św. Klemensa oraz Matki Bożej Różańcowej, uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli. Z każdej z naszych lędzińskich parafii wyruszył jeden spośród trzech orszaków. Nasz król – Baltazar (“czorny jak wyngiel z kopalni Ziemowit”) poprowadził nas spod naszego kościoła ulicą ks. Kontnego, Zawiszy Czarnego, Sobieskiego, Ks. Kupilasa na Plan Farski. Przy stajence, przygotowanej na Placu Farskim, w jasełkach ukazujących scenę przybycia trzech króli do Betlejem, uczestniczyło ponad tysiąc osób. Wspólne kolędowanie zakończyło się koncertem kolęd w wykonaniu orkiestry dętej KWK Ziemowit. Dziękujemy za liczny udział w Orszaku Trzech Króli.
 
KOŚCIÓŁ W BOŻE NARODZENIE 2019
      Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego kościoła do Świąt Bożego Narodzenia. W sposób szczególny dziękujemy s. Karoli oraz p. Markowi Chrobok z ekipą mężczyzn, budowniczych naszej stajenki.
 
ŚWIĘTO MINISTRANTA – 21 LISTOPADA
      W liturgiczne wspomnienie św. Tarsycjusza, patrona ministrantów, w czasie Mszy Świętej o godzinie 18.00, dwóch chłopców, którzy jako kandydaci przygotowywali się do posługi ministranckiej, otrzymało z rąk Księdza Proboszcza kołnierze, które są znakiem przynależności do grupy ministrantów młodszych. Dwóch ich starszych kolegów otrzymało czarne sutanki, znak przynależności do grupy starszych ministrantów, natomiast trzech ministrantów ze szkoły średniej, otrzymało alby ministranckie, które są strojem animatorów wspólnoty ministranckiej.Nagrodę Ministranta Roku z rąk Księdza Proboszcza otrzymał Jan Połap, a nagrodę dla Najlepszego Ministranta I roku posługi – Bartek Kowalski. Po zakończonej Mszy Świętej ministranci wraz ze swoimi rodzicami w czasie spotkania przy stole wspólnie świętowali wspomnienie swojego patrona.

Jako wspólnota parafialna dziękujemy wszystkim ministrantom, a jest ich obecnie trzydziestu jeden, za ich codzienną posługę przy ołtarzu Pana Jezusa.
 
ARCHIDIECEZJALNY DZIEŃ MUZYKI LITURGICZNEJ
      W niedzielę, 17 listopada obchodziliśmy w naszej wspólnocie parafialnej, Archidiecezjalny Dzień Muzyki Liturgicznej. Z okazji tego wydarzenia oraz przypadającego w dniu 22 listopada, wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki liturgicznej oraz organistów chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które animują i dbają o piękno muzyki liturgicznej w naszej wspólnocie parafialnej. W sposób szczególny dziękujemy naszym organistom, Panu Jerzemu za 27 lat posługi oraz naszemu nowemu organiście Panu Krystianowi, który od kilku tygodni pełni tę posługę w naszej parafii.
 
IX Lędzińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
      Tradycyjnie w pierwszych dniach lipca wyruszyła z naszej Parafii piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku uczestniczyło w niej 84 pątników, wśród których były dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. W ciągu czterech dni pielgrzymi przewędrowali pątniczy szlak który prowadził z Zawiercia na Jasną Górę. Podobnie jak w poprzednich latach piąty dzień pielgrzymki był czasem pobytu na Jasnej Górze. Do pątników z pieszej pielgrzymki dołączyły osoby, które dojechały na Jasną Górę autokarem i swoimi samochodami. Droga Krzyżowa, a następnie Msza Święta sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w intencji pielgrzymów i naszej Parafii była ukoronowaniem czasu pielgrzymowania. Na zakończenie pielgrzymki, pątnicy w naszej parafialnej świątyni odśpiewali Bogu dziękczynne Te Deum Laudamus za piękną pogodę i bezpieczny czas pielgrzymowania. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną, jubileuszową X Lędzińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
 
VI Rodzinny Festyn Parafialny (VI Familijny Farski Fajer)
„U Omy Any po naszymu.”
      15 czerwca, zgromadziliśmy się na terenach zielonych przy naszym parafialnym kościele na VI Rodzinnym Festynie Parafialnym. Organizatorzy tegorocznego festynu, czyli: Oaza Rodzin, Oaza, Rada Parafialna, Misyjny Żywy Różaniec zaprosili nas festyn w konwencji familijnego fajeru po naszymu, czyli po ślonsku. W godzinach popołudniowych, przy pięknej (upalnej) pogodzie, było wiele uciechy dla bajtli i starzików. Było wiele okazji do posłuchania gwary śląskiej i wykazania się jej praktyczną znajomością w ramach przeprowadzonych konkursów gwary śląskiej. Był kros na kole, szczilanie z łuku i wiele innych zabaw, atrakcji oraz zawodów sportowych na dzieci. Jak zawsze był smaczny wurszt, sznita z tustym i wiele innych maszketów.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim za Waszą obecność na naszym festynie. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, sponsorom i darczyńcom. Bóg zapłać
 
WIECZÓR PIEŚNI OAZOWEJ
      “Dziękuję Ci, pieśni oazowa”, te słowa, wypowiedziane na zakończenie Mszy Świętej sprawowanej na krakowskich Błoniach w roku 1999, przez dziś już św. Jana Pawła II, po tym jak ponad 2 milionowy tłum zaśpiewał jego ulubioną pieśń oazową ”Barkę”, stały się inspiracją do zorganizowania na Placu Farskim, w przepiękny majowy wieczór, 11 maja 2019 r., koncertu pieśni oazowej. Koncert ten został dedykowany św. Janowi Pawłowi II, w przededniu 99 rocznicy pamiątki jego urodzin. Wieczór pieśni oazowej został przygotowany przez lędzińską wspólnotę Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie. Dzięki prezentowanym piosenką, udaliśmy się w podróż w czasie. Wspólnie śpiewając pieśni oazowe, wspominaliśmy początki tutejszej wspólnoty oazowej (rok 1974). Odwiedziliśmy czasy oazy lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, a na zakończenie współczesne piosenki oazowe wprowadziły nas w klimat modlitwy, kończącej wieczór pieśni oazowej.
 
DROGA KRZYŻOWA 2019
Z PLACU FARSKIEGO NA KLIMONT
      12 kwietnia 2019 r., w piątek poprzedzający Wielki Tydzień, odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. W tym roku Droga Krzyżowa, w której uczestniczyła Parafia św. Anny i św. Klemensa, rozpoczęła się na Placu Farskim, a zakończyła na wzgórzu Klimont, przy kościele św. Klemensa. Rozważaniom Drogi Krzyżowej towarzyszyło Misterium Męki Pańskiej, które jest celebracją liturgiczną nabożeństwa Drogi Krzyżowej z elementami teatru religijnego. Sceny z męki i śmierci Jezusa Chrystusa zagrane przez naszych Parafian przeplatały się ze współczesnymi historiami dzisiejszych uczniów Jezusa, naszych bliskich, znajomych, sąsiadów. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tegorocznego misterium Drogi Krzyżowej.
 
ARCHIDIECEZJALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ MINISTRANTÓW
PIEKARY ŚLĄSKIE 2019
Nasi najmłodsi ministranci czwartą drużyną w archidiecezjalnym turnieju piłki nożnej.
      Ministranci naszej Parafii, którzy w listopadzie 2018 roku, wygrali dekanalny turniej piłki nożnej ministrantów w kategorii – szkoła podstawowa, w sobotę, 9 marca, reprezentowali dekanat Lędziny w turnieju archidiecezjalnym, który odbywał się w Piekarach Śląskich. Wśród ponad 30 drużyn, reprezentujących całą archidiecezję, nasi ministranci zaprezentowali się bardzo dobrze, zajmując czwarte miejsce. W swoich grupowych zmaganiach zwyciężyli parafie dekanatu Mikołów, Gorzyce oraz Jastrzębie Zdrój. W ćwierćfinale pokonali rówieśników z dekanatu Ruda Śląska. Jedynej porażki w turnieju doznali w walce o finał, ulegając obrońcą tytułu z ubiegłego roku i zwycięzcą tegorocznych zmagań, drużynie z Rybnika Niedobczyc. W meczu o trzecie miejsce nasi ministranci zremisowali z drużyną z Wodzisławia Śląskiego – Jedłownika. W decydująch o trzecim miejscu rzutach karnych drużyna z Jedłownika okazał się lepsza o jedną zdobytą bramkę. W czasie pobytu w Piekarach Śląskich nasi ministranci nawiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Modląc się u stóp Matki Bożej Piekarskiej ministranci zawierzyli Bogu swoją posługę i powierzali w modlitwie całą naszą wspólnotę parafialną. Naszym ministrantom gratulujemy bardzo dobrego wyniku i życzymy powodzenia w przyszłorocznej edycji ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej wspólnot ministranckich.
 
PANAMA 2019
      34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbyły się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy.
Na spotkanie z papieżem Franciszkiem udała się grupa osób z naszej parafii wraz z siostrą Anetą.
Na razie pielgrzymi ślą pozdrowienia z ŚDM Panama 2019 wraz z kilkoma pamiątkowymi zdjęciami. Obiecują, że po powrocie podzielą się z nami swoimi przeżyciami …
 
Boże Narodzenie 2018 – Budowa stajenki
RORATY 2018
      Dziękujemy wszystkich dzieciom i dorosłym uczestnikom tegorocznych Mszy Świętych Roratnich za dar wspólnej modlitwy oraz wspólne odkrywanie Darów i Owoców Ducha Świętego. Życzymy, aby dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej, a także Owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie były obecne w naszym codzienny życiu jako owoc tegorocznych Rorat.
 
DEKANALNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ MINISTRANTÓW
CHEŁM ŚLĄSKI 2018
      W sobotę, 24 listopada nasi ministranci uczestniczyli w dekanalnym turnieju piłki nożnej w Chełmie Śląskim. Nasza wspólnota ministrancka była reprezentowana w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki 2007-2011 oraz roczniki 2003-2006. Nasi najmłodsi ministranci w pierwszym meczu pokonali Parafię Imielin 4:0 i w meczu o pierwsze miejsce uzyskali remis 1:1 z gospodarzami turnieju – Parafią z Chełmu Śląskiego. Ten remis dał nam zwycięstwo w turnieju i awans do następnej rundy Mistrzostw Polski Ministrantów. Ministranci w kategorii wiekowej 2003-2006 zaprezentowali się równie dobrze, choć do zwycięstwa zabrakło bardzo niewiele. Decydujący mecz o zwycięstwo w turnieju przegrali 1:2 z Parafią z Chełmu, tracąc bramkę na 1:2 w ostatnich sekundach meczu. Ostatecznie musieli zadowolić się miejscem trzecim. Wszystkim naszym ministrantom gratujemy wspaniałej postawy, a najmłodszym piłkarzom życzymy dobrych wyników w kolejnej rundzie ogólnopolskiego turnieju w piłce nożnej.
 
ŚWIĘTO PATRONALNE WSPÓLNOTY MINISTRANCKIEJ
      W środę 21 listopada, we wspomnienie liturgiczne św. Tarsycjusza, patrona ministrantów, w czasie Mszy Świętej o godzinie 18.00, parafialna grupa ministrancka, dziękowała Bogu za dar służby przy ołtarzu Pana Jezusa. W czasie uroczystej liturgii, siedmiu chłopców, którzy do tej pory, jako kandydaci, przygotowywali się do posługi ministranckiej, otrzymała z rąk Księdza Proboszcza kołnierze, które są znakiem przynależności do grupy ministrantów młodszych. Trzech ich starszych kolegów otrzymało alby ministranckie, znak przynależności do grupy animatorów. Po zakończonej Mszy Świętej ministranci wraz ze swoimi rodzicami w czasie spotkania przy stole radośnie świętowali swoje patronalne święto.
Jako wspólnota parafialna dziękujemy wszystkim ministrantom za ich codzienną posługę przy ołtarzu Pana Jezusa.
 
FINAŁOWY KONCERT 19 FESTIWALU JESIEŃ ORGANOWA W POWIECIE BIERUŃSKO – LĘDZIŃSKIM
      W niedzielę 28 październia w naszym Parafialnym kościele odbył się uroczysty, finałowy koncert 19 Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Wysłuchaliśmy Zespołu Kameralistów Miasta Lędziny „Pro Arte et Musica” oraz orkiestry jubileuszowej i solistów pod dyrekcją Marii Zuber. Na organach i fortepianie grał Roman Jochymczyk. Koncert rozpoczął się podniosłym Preludium do Te Deum M. A. Charpentiera, a zakończył słynnym Alleluja z oratorium Mesjasz G. F. Haendla. Głównym punktem programu była piękna, pierwszy raz wykonana na naszym festiwalu Msza G-dur Franciszka Schuberta. Program jubileuszowego koncertu zawierał zarówno popularne „hity” muzyki klasycznej, jak też dzieła mniej znane, muzykę filmową (tzw. Obój Gabriela z filmu „Misja” Ennio Morricone), popularną (Ojcowski dom), oraz dwie kompozycje stricte instrumentalne (Palladium K. Jenkinsa i Obój Gabriela E. Morricone).
 
Boże Ciało 2018 r.
 
Wakacje u Babci Ani – 26 maj 2018 r.
 
      W Święto Ofiarowania Pańskiego (02.02.2018r.), na zakończenie tradycyjnego okresu świąt związanych z tajemnicą Bożego Narodzenia, gościliśmy w naszej parafialnej świątyni chór „Akord” działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Lędzinach.
Chór „Akord” podczas koncertu zaprezentował nam bogaty repertuar kolęd
i pastorałek. Pięknym wykonaniem kolęd ubogacił także naszą wspólną modlitwę podczas Mszy Świętej.
Wizytacja ks. biskupa Marka Szkudło – październik 2017 r.